Космос

«Вебб» знайшов саму стару чорну діру у всесвіті

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив найдавніше з відомих чорних дір у Всесвіті, і астрономи вважають, що ще більш ранні об’єкти такого типу могли заповнити молоду Всесвіт.

«Джеймс Вебб» оснащений потужними камерами, які дозволяють йому заглянути в минуле, щоб вивчити ранні стадії еволюції Всесвіту. Тепер, використовуючи космічний телескоп, астрономи виявили надмасивну чорну діру, маса якої в 10 млн раз перевищує масу Сонця. Вона знаходиться в маленькій галактиці, яка з’явилася через 570 млн років після виникнення Всесвіту.

Ця чорна діра, як і безліч інших, з’явилися на стадії космічного світанку, періоду, який почався приблизно через 100 мільйонів років після Великого вибуху. Як чорні діри утворилися так раптово в ранній Всесвіту, залишається загадкою. Астрономи все ще полюють за ще більш молодими, передбачуваними «початковими» чорними дірами, які виникли дуже скоро після – або, згідно з деякими теоріями, навіть до Великого Вибуху. Але поки вони залишаються невловимими.

Є дві основні теорії: що вони є залишками гігантських зірок, які сформувались набагато швидше, ніж ті, про які вчені знають сьогодні, або що здіймаються хмари неймовірно щільного газу раптово схлопнулись, сформувавши розриви в просторі-часу.

Дослідники, що виявили останню чорну діру, свої висновки 15 березня на сервері препринтів arXiv, але дослідження ще не було рецензировано. Вони вважають, що нова чорна діра – найстаріша на сьогоднішній день, однак скоро вони знайдуть ще більше подібних об’єктів.