Космос

Марс: колишні «жителі» планети, можливо, викликали небезпечні для життя зміни клімату

Близько чотирьох мільярдів років тому на Марсі міг бути помірний клімат, річки і навіть моря. Симулятор розрахував обставини на молодій планеті і прийшов до висновку, що її могли населяти особливі мікроби.

Згідно з дослідженням, вони також могли бути відповідальними за масові зміни клімату, які перетворили Марс в непридатну для життя екосистему. Дослідження опубліковане в журналі .

Хороші умови життя на Марсі

Численні спостереження показали, що молодий Марс був придатний для життя. Команда з Університету Арізони на чолі з Реджисом Ферьером вперше вивчила, які умови життя могли переважати. Для цього вони розрахували температуру поверхні, солоність води і дифузію газу в грунті.

Згідно з дослідженням, в той час клімат на Марсі був найбільш підходящим для виникнення життя: атмосфера була щільною, були присутні вуглекислий газ і водень.

Мікроби могли жити в марсіанській корі

Оскільки розрахунки приводять до висновку, що на поверхні все ще було дуже холодно, дослідники перевірили підземну середовище проживання. Там могли осісти так звані метаногени, які також існують у аналогічних середовищах на Землі. Вони перетворюють хімічну енергію навколишнього середовища в небезпечний для клімату метан.

Фер’єр підтвердив в прес-релізі: «Так, ці мікроби могли жити в марсіанській корі».

Метаногени вбивають атмосферу з менением клімату

Вчені підрахували, що біологічна активність мікроорганізмів могла за короткий час зруйнувати марсіанську атмосферу. За кілька десятиліть або століть вони могли б витягнути водень з атмосфери і тим самим різко охолодити клімат планети. Під впливом метану поверхню все більше покривалася льодом.

Мікробних спільнот доводилося заповзати все глибше і глибше в кору, поки вони нарешті не вимерли. Крім того, у них, ймовірно, повільно закінчувалося «паливо» для їх біохімічного метаболізму. Проте вчені не виключають, що «оазиси» цих істот все ще існують глибоко в ізольованих осередках марсіанської кори.