Кохання

Любов – це мистецтво? Головні думки Е. Фромма в книзі “Мистецтво любити”

Вічні питання людства “що таке любов”, “як знайти любов”, “як навчитися любити” багатьом до цих пір не дають спокою, мені в тому числі. Тому я вирішила звернутися до філософа, класику психології Е. Фромму, а точніше до його роботи “Мистецтво любити”. Спочатку я сподівалася, що там буде щось на зразок інструкції як же навчитися любити, які використовувати алгоритми, проте книга скоріше нагадує нам про найголовніше, сформулювавши ті думки, які, можливо, вже були у нас в голові.

Варто зазначити, що в статті йдеться про всіх проявах любові. Тобто і про братерську любов, і про материнської, і про кіно, і також любові до себе і Бога. Вся інформація узагальнена.

Прояв любові

Поняття “любов” містить в собі безліч різних значень. Саме тому перша і основна частина книги присвячена теорії любові. Адже любов, як і будь-якому іншому мистецтву (наприклад: музиці, живопису), потрібно навчитися.

Головна думка книги в тому, що люди “зголодніли” за любов і бачать проблему в тому, щоб бути коханими, а не в тому, щоб любити. Тому важливо подолати відчуженість між людьми. На думку автора, любов може бути зрілою і незрілою. Здоровою формою виступає зріла любов.

Незріла любов говорить: “Я тебе люблю, тому що ти мені потрібен”. Зріла любов говорить: “Ти мені потрібний, бо я тебе люблю”.

Пасивною формою незрілої форми любові виступає таке поняття як мазохізм, що означає підпорядкування (якщо коротко, то “він”- все, “я”- ніщо). І не важливо, чоловік це або божество.

Активною ж формою виступає садизм. Садист командує, експлуатує, заподіює біль, але він точно так само залежний від підкоряється йому людині.

Причини поширення незрілої любові

Не дивлячись на те, що книга була опублікована 1956р. , положення повсюдного поширення незрілої, неплідним любові залишилися колишніми.

1. Вибір партнера. Не варто вибирати партнера виходячи із соціальних і економічних міркувань. Адже це прояв ілюзорною любові, яка поступово стає звичкою (особливо після весілля), що виключає в принципі поняття любов.

2. Формування суспільства споживання. Найчастіше об’єкт любові вибирається подібно товару, а коли покладені очікування не виправдовуються, людина засмучується і втрачає віру.

3. Помилкове прийняття первісної еротичної тяги один до одного. Любов часто плутають з вибуховим відчуттям закоханості і зняття бар’єрів, які до цього стояли між двома людьми. Однак такі почуття зникають, коли зникає почуття новизни.

На що варто звернути увагу, якщо хочеш оволодіти мистецтвом здорової любові

Як я вже раніше писала Фромм не дає читачеві “інструкцію” з цього питання. Але він виділяє кілька порад, яких варто дотримуватися, щоб оволодіти таким складним мистецтвом.

  • Не намагатися догодити іншим, тобто зрозуміти і визнати свою індивідуальність та унікальність.
  • Слухати і розуміти іншу людину, тобто не нав’язувати йому свої думки, бажання і почуття.
  • Вміти перебувати на самоті, відпочивати або займатися своїми справами без піклування або присутності іншої людини.

Як ні парадоксально, умова здатності любити – це здатність залишитися на самоті.

  • Розвивати себе як особистість, так як без цього неможливо розвинути почуття любові.
  • Вміти ділитися тим, чого у тебе багато, тим самим примножувати те, що ти віддаєш. Коли людина вміє віддавати і ділитися, то він стає щасливішим.

Так само не варто забувати про таких позитивних якостях як: дисципліна і самоконтроль; зосередженість на одній справі; терпіння; зацікавленість і мотивація; смирення (тобто вміти визнавати помилки, контролювати емоції, зберігати об’єктивність).

Відповідь на головне питання

І все ж, що таке любов і вона є мистецтвом. З книги стає зрозуміло, що для Е. Фромма любов не є сентиментальним почуттям, яке доступне кожному. Любов, скоріше, результат свідомої, довгої і наполегливої роботи над собою, показник особистісної зрілості. Людина, який оволодів мистецтвом любові, може зійтися з будь-якою людиною. Адже він постійно пізнає себе та інших, вміє долати внутрішні бар’єри. Бажання і здатність любити важливіше і сильніше, ніж наявність об’єкта любові.

. здатність любити як акт самовіддачі залежить від рівня розвитку і характеру особистості.

Таким чином,в книзі зачіпаються найважливіші аспекти любові, вона дає читачеві відповіді на багато життєвих питань, характеризує мотиви поведінки інших по відношенню до всіх оточуючих і допомагає краще розбиратися у своїх почуттях.

Я вважаю, що кожен чоловік повинен прочитати цю книгу, щоб розібратися в собі і в своєму ставленні до оточуючих людей, а також навчитися сприймати любов як мистецтво.