Космос

«Джеймс вебб» підтвердив свою першу екзопланету, яка за розмірами дивно схожа на землю і знаходиться дуже близько до сонця

Новий орбітальний телескоп «Джеймс Вебб» вперше у своїй історії підтвердив існування екзопланети. Цей світ отримав назву LHS 475 b і, можна сказати, що знаходиться буквально по сусідству-всього в 41 сонячному році.

Екзопланета, яку виявив «Джеймс Вебб»

Отже, на сьогоднішній день вченими відкрито понад 5000 екзопланет, що обертаються навколо своїх зірок. Але астрономи вважають, що це число може серйозно зрости після того, як займеться пошуком «Джеймс Вебб».

І для того, щоб перевірити, як він (орбітальний телескоп) буде справлятися з цією роботою, астрономи направили його погляд на сусідню систему, де інший телескоп NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) до цього виявив ознаки екзопланети.

TESS, як і більшість інших установок, що використовують транзитний метод для пошуку екзопланет, який укладено в наступному:

Якщо довго спостерігати за зіркою, то можна виявити провали в її яскравості, і якщо вони відбуваються з певною періодичністю, то це може вказувати на проходження планети перед зіркою.

Так от, телескоп TESS виявив такий «натяк» близько LHS 475, але при цьому виявився не здатний підтвердити наявність екзопланети.

Тому було прийнято рішення залучити для вивчення даної системи «Джеймс Вебб». І дійсно, буквально після двох таких «проходів» телескоп підтвердив існування екзопланети.

Так виявлений світ отримав назву LHS 475 b і знаходиться від землі на відстані в 41 світловий рік в сузір’ї Октанса. При цьому ця екзопланета за розмірами практично ідентична Землі, ось тільки свій повний оборот навколо зірки здійснює вона всього за два земних дня.

Діаграма, що ілюструє падіння зоряного світла, викликане тим, що нова планета проходить перед своєю зіркою. Ілюстрація: NASA, ESA, CSA, Л. Хустак (STScI); Наука: К. Стівенсон, Дж. Лустіг-Йегер, Е. Мей (Лабораторія прикладної фізики Університету Джона Хопкінса), Р. Фу (Університет Джона Хопкінса) і С. Моран (Університет Арізони).

Це означає, що планета знаходиться екстремально близько до рідної зірки, але при цьому зірка представляє з себе холодний червоний карлик.

Поки даних про планету дуже мало, але вчені припустили, що на поверхні планети температура може досягати кілька сотень градусів за Цельсієм (прям як на нашій Венері), а сама атмосфера може складатися з вуглекислого газу або її взагалі може не бути.

І щоб відповісти на всі ці численні запитання, вчені планують продовжити вивчення новоствореної екзопланети.

Для цього будуть створені спеціальні алгоритми, які навчать «Джеймс Вебб» шукати ознаки життя на экзопланетах.