Діти

5 способів допомогти дитині навчитися думати і міркувати

Одним з навичок майбутнього постійно називають критичне мислення. Але що це взагалі таке? І як розвивати це саме мислення у дітей?

«Критичне мислення дитини» – звучить стильно, але туманно. Перш ніж розповісти синові чи доньці ці премудрості і щоб зрозуміти, як розвиток такого мислення допомагає роботі з інформацією, давайте розберемося самі. Навчіть дитину критично мислити, і ви побачите, як він:

 • розмірковує логічно;
 • шукає аргументи;
 • грамотно висловлюється;
 • вільно мислить;
 • здатний вчитися самостійно;
 • відчуває впевненість у роботі з будь-якою інформацією.

Стадії формування та розвитку критичного мислення

Розвиток мислення дітей проходить певні стадії. Якщо структурувати і зв’язати між собою міркування дитини, можна простежити, як формується критичне мислення. Подивимося на картинці:

«Критичне мислення – це перша ознака дорослості. Дітям, на мій погляд, можна створити умови для його розвитку, але остаточно, як навик, воно сформується лише внаслідок досвіду і часу. У найпростішій “дитячої” формі критичне мислення – це здатність в якийсь момент зіставити різні знання, нові і старі дані з власним досвідом і зробити висновки або прийняти рішення”, – вважає Юлія Колбасова, засновник Almanax Education, експерт в британській освіті.

Віктор Медведєв, керівник онлайн-центру по підготовці до ЄДІ «Репетиторська імперія», пояснює правила розвитку критичного мислення: «Дуже важливо вміння знаходити джерело інформації. На жаль, в школах цього не вчать, привчаючи дітей у більшою мірою до того, щоб користуватися готовими результатами, не піддаючи їх сумніву.

Але у школярів немає інструментів для того, щоб застерегти себе від них. Не існує універсального і єдиного для всього джерела знань (чи то вчитель, підручник, книга чи інтернет-ресурс). Щоб пояснити це дитині, спробуйте навести для нього приклад з комп’ютером. Що в ньому важливіше – монітор, процесор, відеокарта? Якщо прибрати щось одне, ви не зможете користуватися пристроєм, так як все працює в сукупності.

Так і при підготовці до іспиту можна знайти єдиний елемент, який замінить всі інші. Немає універсального підручника, посібника, сайту, які об’єднають у собі всі знання. Набагато більших результатів школяр досягне, використовуючи цілу систему – підручники різних авторів, вебінар, презентаційні матеріали, довідники, консультації наставників, подкасти».

Рецепти для розвитку критичного мислення

Французький філософ, педагог і експерт з розвитку дітей Оскар Бреніф’є рекомендує застосовувати такі принципи:

1. Проявіть терпіння. Діти по-різному реагують на питання. Не поспішайте отримати від них відповідь і відповідати замість них. Дайте їм можливість подумати, сформулювати думку. Для цього, схоже, треба спочатку вчитися дорослим. Якщо дитина не згоден з вами, хай спочатку сам спробує пояснити, що йому не подобається. Чим ясніше буде ситуація, тим легше буде вирішена проблема.

2. Розмовляйте. Дитина соромиться вимовити слово, почати розмову. Хай говорить, як може. Тільки так відбувається розуміння у дитини, що заважає йому висловити свою думку. А дорослі можуть допомогти зробити мова дитини зрозумілою і вишуканою.

3. Запитуйте. Є правильні питання, а є хороші. Коли дитина розповідає вивчене домашнє завдання, розберіться, як він це вивчив. Зубріння підійде для таблиці множення. Знайдіть питання, на які ваші діти не зможуть блискавично відповісти – це змусить їх думати. Наприклад: «Хто винайшов таблицю множення? », «Хто такий Піфагор? » Не кожен дорослий відповість.

4. Не ускладнюйте. Часто в розмові з дитиною ми стикаємося зі складними питаннями, на які самі не хочемо давати відповідь, і тому йдемо від цього спілкування. У цей момент обривається нитка розмови, в якому діти довіряють дорослим. Знову шукайте рішення, як перетворювати складні питання в прості. Наприклад, дитина запитує: «Чому після дощу виникає веселка? » Розбиваємо на кілька: «Що таке веселка? », «Коли вона з’являється? »

Відповідаємо: «Веселка – атмосферний оптичне явище», «Для її появи необхідна підвищена вологість повітря, наявність сонця або іншого джерела світла». Важкувато. Простіше звучить так: «Після дощу в повітрі залишається водяний пил з найдрібнішими крапельками. Вони такі легкі, що не відразу падають на землю. На них потрапляють сонячні промені. Крапельки стають маленькими дзеркалами і відбивають світло сонця. А цей світ складається з семи кольорів».

5. Будьте гнучкими. Всі діти різні, і у кожного з них своя реакція на питання. Не кожен відповідає відразу, тому що в цей момент запускається складний розумовий процес. Якщо при відповіді дитина потрапляє у глухий кут, задайте питання по-іншому. Почніть задавати нові питання. Йому сподобається ця гра. Тут і дорослому доведеться напружитися, щоб задавати один і той же питання іншими словами.

«У британських школах-пансіонах є така практика: після здійснення якогось вчинку дитини просять написати есе, у якому треба пояснити, як вчинок вплинув на інших людей, які наслідки проступку або поведінки будуть впливати на однокласників і оточення. Часте задавання дитині питань „Чому ти так вчинив, чому ти щось зробив певним чином“ без обвинувальної інтонації і підтексту дає можливість дитині проаналізувати і пояснити свої дії», – розповідає Юлія Колбасова.

Методи критичного мислення

Для вивчення критичного мислення застосовують різні методи, які постійно удосконалюються. Давайте розглянемо кілька прикладів.

1. «Мозковий штурм»

Мета використання:

 • встановити знання дітей по заданій темі;
 • вибрати прийнятні варіанти;
 • активізувати в пам’яті дітей отримані знання.

Розбираємо, як це працює. Перший варіант: учитель спочатку дає кожному учневі особисте завдання написати протягом 3 хвилин все, що відомо по цій темі, і тільки потім кожен озвучує свої «вигадки», а інші підключаються до обговорення. Другий варіант заняття:

1. Підготовка: визначте тему, зверніть увагу на те, що кожен докладає максимум інтересу до обговорюваної теми.

2. Генератор ідей:

 • всі висловлюють свої ідеї без обмежень;
 • ніхто не критикує пропозиції;
 • група призначених учнів приймає і записує абсурдні і фантастичні ідеї;
 • по ходу цього процесу учасники комбінують і покращують пропозиції, ідеї більше набувають ясність, впевненість і здоровий глузд.

3. Досягнення: в завершенні роботи керівник групи аналізує і оцінює накопичений матеріал, виділяє раціональні варіанти. Учасники вибирають вподобаний варіант або варіанти. Це результат «мозкового штурму».

2. Крос-дисциплінарне навчання

Юлія Колбасова розповідає, що в Англії практикується крос-дисциплінарне навчання: наприклад, у 5-му класі на уроках історії в британських школах не видається підручник, в якому поступально вивчають 200 років. Замість цього у програмі можуть бути блоки про Стародавню Грецію, імперію інків і епоху Генріха Восьмого. На перший погляд, дітям дають уривчасті знання.

Але відбувається наступне: на уроках історії діти вивчають Давню Грецію, паралельно на уроці англійської та на уроках драми вони будуть ставити виставу за творами давньогрецьких письменників, на працях – майструвати щось, пов’язане з цією епохою, на географії – вивчати маршрути стародавніх греків. І дітей таким чином підштовхують до вивчення однієї і тієї ж теми з різних сторін. Діти здатні знайти інформацію, осмислити її, зробити висновки, знайти взаємозв’язку. Їм достатньо показати алгоритм дій, як використовувати цю можливість.

І такі знання вже не можна назвати неповноцінними або уривчастими – замість завчених фактів і зубріння діти отримують новий ресурс – міркувати, бачити причинно-наслідкові зв’язки, аналізувати події і взаємозв’язку, застосовувати знання в залежності від ситуації.

3. Завчив – зрозумів – зрозумів

Дарина Ромм, академічний директор мережі шкіл міжнародної освіти «ONE! », розповідає про такі способи: «Наприклад, ми вивчаємо якесь правило мови (завчив), потім знаходимо в тексті всі слова на це правило і в сусіда в зошиті (зрозумів і усвідомив). В результаті пишемо короткий твір, у який вставляємо слова на це правило (створив).

Потім закріплюємо це рефлексією: в останній графі технології «Знаю – хочу дізнатися – дізнався» діти самі, своїми словами, формулюють і записують на стікерах для нашої спільної класної таблички що саме вони дізналися.

4. «Кубик Блума»

Сторони кубика називаються «назви», «чому», «поясни», «запропонуй», «придумай», «поділися». Дитина крутить кубик і приймає нове правило, предмет або явище не як готове знання (завчив), а як проблему (зрозумів, вирішив). «Назви» якесь явище, спробуй описати «чому» воно відбувається, «поясни» або уточни свою думку про причини явища, «запропонуй» як можна щось змінити в ньому, «придумай» – включи фантазію, додай до нього щось, «поділися», розкажи про власних думках і почуттях при обговоренні явищ або предметів.

Ця технологія відпрацьована педагогом чи батьками, у подальшому буде відтворюватися у свідомості дитини вже автоматично. Вона дисциплінує розвиток мислення, направляючи його в потрібне русло.

Всі ці методи вчать грамотного вираження своїх думок, прийняття ефективних рішень, вміння міркувати й аналізувати отриману інформацію.

Вся суть розвитку критичного мислення полягає в правильних питаннях. Завдання, з якими стикаються наші діти, ненабагато відрізняються від дорослих. Проблема перестане бути проблемою, якщо за її рішення ми візьмемо відповідальність. У будь загадці є частина відповіді. Вникаємо в питання, думаємо, аналізуємо варіанти, вибираємо.

В одній приказці сказано: «Дайте людям рибу, і вони будуть ситі один день. Навчіть їх ловити рибу, і вони будуть ситі завжди! » Такі висловлювання говорять: шукайте варіанти вирішення проблеми, придбайте навички. Якщо один раз запам’ятати, як вирішити певну задачу, то надалі буде легко вирішувати подібні.