Діти

Чому темніють зуби у дитини?

Молочні зуби відрізняються унікальним відтінком емалі. Але батьки деяких дітей можуть помітити, що зуби дитини почали чорніти. У цій статті ми проаналізуємо, чому таке відбувається, чим загрожує дане явище і що рекомендується робити для вирішення проблеми.

Фактори, що провокують почорніння молочних зубів

Фахівці виділяють велику кількість причин, що викликають потемніння зубної емалі у дітей. У деяких випадках ситуацію можна виправити за допомогою відповідного лікування. Але більшість факторів дуже істотно змінюють структуру дитячих зубів, в результаті чого досягти початкового кольору вже неможливо. Варто відзначити, що іноді почорніння зубів свідчить про наявність певної патології, яка може викликати важкі ускладнення.

Найбільш поширений випадок – відсутність правильної і регулярної гігієни ротової порожнини. Якщо дитина неправильно чистить зуби або робить це лише зрідка, на поверхні зубної емалі збирається наліт. На перших порах його колір не кидається в очі, але через деякий час наліт стає більш щільним, він містить різні барвники з їжі і темніє.

Високий вміст темних харчових барвників в споживаних напоїв та їжі. Це призводить до потемніння відразу після прийому їжі. Вплив на колір надають характеристики пігменту, а також наявність нальоту на поверхні зубної емалі.

Молочні зуби набагато менш стійкі до виникнення карієсу, порівняно з постійними. Причини цієї відмінності – особливості роботи імунної системи, більш низька щільність тканин зуба, а також відсутність належної чищення зубів. Результатом є швидке поширення карієсу на весь зуб. Спочатку на поверхні емалі з’являється характерне плямочка темного кольору. Потім воно досить оперативно збільшується і темніє. У деяких випадках карієс вражає внутрішні частини зуба, хоча зовні проблема здається несуттєвою. Тоді чорніють зуби всередині і через збереглися в хорошому стані тканини просвічуються уражені карієсом зони.

Діти дуже часто травмуються. Удар великої сили здатний викликати пошкодження судинного пучка, який знаходиться всередині пульпи. Поява гематоми призведе до того, що зуб почорніє. Це викликано тим, що гемоглобін та інші пігменти потрапляють в зубні тканини.

Іноді у дітей вже перші зуби починають вилазити чорними. Це пов’язано з прийомом окремих медичних засобів, наприклад, антибактеріальних препаратів з тетрациклінової групи. Прийом ліків такого типу може призвести до накопичення кошти в тканинах зубної емалі.

Споживання занадто великої кількості фтору спричиняє флюороз. Факторами, що провокують розвиток патології є вживання питної води з високим вмістом фтору, надмірне вживання відповідних медичних препаратів або використання невідповідної зубної пасти. Флюороз викликає появу на молочних зубах великої кількості темних точок, з яких можуть візуально формуватися великі чорні плями. Крім почорніння зубів захворювання проявляється проблемами в роботі кістково-м’язової системи.

У дітей у віці від 2-х років зуби можуть чорніти після виконання їх сріблення в цілях профілактики і боротьби з карієсом. У ході процедури емаль обробляється спеціальним розчином з іонами срібла. Засіб вступає в реакцію з зовнішніми шарами зубної емалі, в результаті чого формується темний наліт. Це негативно позначається на зовнішньому вигляді зубів.

Методи лікування

Необхідно відзначити, що далеко не у всіх випадках почорнілі молочні зуби можна знову зробити молочно-білими.

Якщо зуби дитини потемніли в результаті скупчення нальоту з-за неправильної гігієни порожнини рота, візит до дитячого стоматолога допоможе впоратися з цією неприємністю. Фахівець виконає огляд і проведе ретельну чистку, видаливши з молочних зубів щільні відкладення.

Вирішити проблему потемніння зубів, спровокованого впливом харчових пігментів, можна навіть без допомоги фахівця, використовуючи домашні засоби. Треба кілька разів старанно провести чистку зубів і виконати полоскання рота. Результат буде помітний вже після першої грунтовного чищення зубів. Якщо ж зубний наліт почорнів, досягти бажаного ефекту можна лише після професійної чистки у фахівця.

У разі виявлення карієсу ключове завдання полягає в тому, щоб зберегти молочний зуб, особливо якщо він ще не змінюється, а дитині не виповнилося шести років. Чорний колір зубів при наявності даної проблеми викликана скупченням залишків продуктів, бактерій і некротизованих мас. Після видалення уражених зубних тканин фахівець виконає пломбування порожнини. В результаті цього відновиться початковий світлий колір зуба. У крайніх випадках, якщо карієс вже неможливо вилікувати, зуб видаляють.

Якщо чорнота зуба викликана травмою, пов’язаної з пошкодженням судин і утворенням гематоми, фахівець буде аналізувати існуючі можливості лікування, враховуючи симптоми появи пульпіту (больові відчуття в пошкодженій зоні, підвищена температура тіла, погіршення загального самопочуття пацієнта). Якщо симптоми запального процесу відсутні, дитина не потребує специфічної терапії. Але відновити світлий колір зуба вже не вийде.

На сьогоднішній день потемніння молочних зубів у результаті неправильного вживання медичних препаратів зустрічається дуже рідко. Якщо у вашої дитини виникла така проблема, позбутися від чорноти до моменту зміни зубів не вдасться. У подібних ситуаціях потрібно забезпечити максимально якісну гігієну ротової порожнини, щоб запобігти посилення процесу. Якщо медичні засоби вразили постійні зуби, необхідно зробити відбілювання професійними методами. Іноді може застосовуватися і протезування.

Як і в попередньому випадку, відновити колір зубної емалі при розвитку флюорозу можна далеко не завжди. Основне завдання терапії – уникнути прогресування патології за рахунок мінімізації обсягів споживаного фтору. Дане питання особливо актуальне, якщо вік дитини не перевищує 1 року, так як флюороз вражає не лише зуби, а також дитячу кісткову систему.

Відновити колір емалі після процедури сріблення неможливо. У зв’язку з цим дану процедуру не варто проводити в дошкільному віці. Після її виконання з’являється зовнішній дефект, який може викликати негативну реакцію інших людей.

Профілактичні заходи

Уникнути потемніння зубів у дитячому віці можна без особливих клопотів. Батькам рекомендують пам’ятати базові правила, яких дуже важливо дотримуватися:

  • Приділяти достатньо уваги регулярним перевіркам якості гігієни ротової порожнини дитини. Дітей краще привчати до необхідності чистити зуби вже після появи першого зуба (навіть у віці до 12 місяців). Завдяки формуванню цієї звички з перших років життя, вдасться зберегти гарний колір зубів і здоров’я дитини в цілому.
  • Продуманий раціон дуже важливий для запобігання потемніння дитячих зубів. Вживання достатньої кількості ключових поживних речовин, мінералів і вітамінів істотно знижує ймовірність появи проблем із зубами. Щоб уникнути появи чорноти молочних зубів батьки повинні контролювати кількість солодких газованих напоїв, кондитерських виробів і білої випічки в раціоні дитини. В той же час дуже важливо, щоб діти споживали сирі овочі і фрукти, а також молочні продукти.
  • Важливо належним чином підбирати засоби для чищення зубів. Приміром, однорічним дітям потрібна зовсім інша зубна паста, порівняно зі школярами. Важливо регулярно виконувати заміну зубних щіток, вибір яких також залежить від віку.
  • В місцевостях, де питна вода містить підвищену кількість фтору, важливо контролювати її якість. Це дуже важливий момент для дітей на першому році життя, адже саме в цей час формуються кістки і зубки.
  • Регулярні візити до фахівця з метою профілактичного огляду, терапії і чищення – фактори, що запобігають потемнінню молочних зубів.
  • Для профілактики карієсу або лікування невеликий проблеми такого типу замість сріблення краще використовувати глибоке фторування. Процедура запобігає розвиток темного нальоту і відрізняється більш вираженою результативністю.

Всі фахівці стверджують, що запобігання проблем з молочними зубами є більш легким у порівнянні з їх лікуванням. Завдяки регулярним профілактичних заходів зводиться до мінімуму ймовірність того, що зуби у вашої дитини почне чорніти або випадуть до того моменту, поки з’являться постійні.