Город

Що любить петрушка: маленькі хитрощі при сівбі та догляду, щоб зелень бойко росла

Листова петрушка – дворічна рослина. Але висівати її краще кожен сезон. Торішні кущики дають листя, мало того, що жорсткі, так ще й аромат з ніжного і приємного робиться схожим на різкий, дешевий одеколон. Смак теж стає насиченим до неприємного.

Домогтися гарного врожаю легко. Але тут є тонкощі і хитрощі, про яких знають не всі. Про те, що посіви потрібно оновлювати щорічно, ми вже сказали. Подивимося, що ще повинні зробити господарі.

Який грунт любить петрушка

Культура воліє родючі грунти з нейтральною або слабокислою реакцією. Лужні або вапняні грунти для вирощування петрушки не годяться. Їх приводять в норму за допомогою:

  • кислого (рудого) торфу;
  • перепрілої хвої;
  • знезараженої підстилки з ялинового або соснового лісу;
  • моху сфагнуму;
  • листового перегною.

Родючість підвищують внесенням зрілого перегною або компосту. Мінеральні добрива краще вносити за сезон до посадки петрушки – зелень має властивість накопичувати нітрати і неохоче їх виводить. Хорошим виходом можуть служити сидерати.

Коли сіяти петрушку – восени або навесні

Для тих, хто вирощує зелень виключно для себе, найкращий варіант – підзимовий посів. Не треба думати, як прискорити схожість насіння. Їх садять сухими, за зиму зовнішня оболонка розійдеться, і вже в квітні-травні можна буде перший раз зрізати листя.

Правда, є одне «але». Посіяна з осені петрушка погано зберігається. Для продажу це суттєвий мінус. Садити культуру доведеться навесні. До речі, при необхідності петрушку можна підсівати в будь-який час.

Підготовка насіння до посіву

Під зиму садять сухе насіння. Це дуже зручно. Але що робити навесні? Ті, хто пробував замочувати насіння в теплій воді, результатом залишилися незадоволені. Є два простих способи прискорити і підвищити схожість петрушки. Останнє теж буде зовсім не зайвим – зазвичай ми купуємо посадковий матеріал, у якого прокльовується тільки 40% насіння.

Перший спосіб – замочування петрушки в бензині. Через 5 хвилин зовнішня оболонка розчиниться, насіння ж, розкладені тонким шаром, швидко висохнуть. Бензин дуже леткий, від нього залишиться тільки неприємний запах, який ніяк не буде впливати на схожість.

Другий спосіб полягає в посіві петрушки, відмінному від традиційного. Він трохи складніше, але не вимагає бензину, описується в наступному пункті.

Як сіяти петрушку

Насіння цієї культури набагато краще сходить на світлі. Городникам треба прокреслити борозни глибиною приблизно в 3 см, пролити теплою водою, зробити посів. А потім розстелити зверху прозорий целофан.

Проростати насіння будуть на світлі, під плівкою створиться парниковий ефект і буде постійно висока вологість, що теж сприяє швидкому появі сходів. Коли проклюнеться петрушка, целофан можна зняти.

Присипати землею зелень не треба. Насіння в процесі проростання поглибляться у вологий грунт. А потім вже корінець сам буде йти вниз і не дасть кущиків впасти.

Основи догляду

Особливого догляду культура не вимагає. Але є деякі «тонкі» моменти, які інколи ігнорують навіть досвідчені городники.

Поливи

Культура любить вологий грунт. Зрошення роблять через день, байдуже, утором або ввечері. Головне, не лити воду на рослини опівдні. Природно, в похмуру або дощову погоду зайва волога на грядках не потрібна.

Підживлення

Я вирощую зелень без підживлень, просто підвищую родючість ґрунту. Як це зробити, розказано в главі «Який грунт любить петрушка».

Але, якщо культура вирощується на продаж, і потрібно, щоб вона «гнала» листя, використовувати можна будь-які комплексні мінеральні, так і органічні добрива. Підходять настій коров’яку або трав’яні чаї.

Прополки

Це найважливіший елемент догляду за молодою петрушкою. Культура дуже чутлива до бур’янів. Видаляти їх потрібно не тільки в рядах, але і між ними. Одночасно можна зайнятися проріджуванням сходів.

Листова петрушка дає корисну зелень, але смачна тільки в перший рік після сходів. На наступний сезон листя грубіють, але з’являється стрілка, з якої можна зібрати насіння. Культура важко сходить, але проста в догляді.