Кохання

Ревнувати чи не ревнувати? Ось в чому питання

Ревнощі – неоднозначне почуття. З одного боку, воно дістає осуд і осуджуване, а з іншого боку, є для багатьох пар індикатором любові «любить-не-любить» і асоціюється з небайдужістю (ревнує – значить любить, а не ревнує – значить не любить, значить партнеру все одно і що-то в стосунках не так). Існують ідеї і моделі правильною, схвалюваної і навіть бажаною ревнощів і неправильною, токсичної та засуджуються ревнощів.

Ревнощі –соціальна емоція

Ревнощі не є базовою емоцією, ми з нею не народилися. Ревнощі – емоція соціальна, тобто вона конструюється через весь контекст, в якому ми живемо, через наше оточення. Щоб ревнувати, нам потрібно мати соціальний конструкт в голові, який нам говорить, кого ревнувати, в яких ситуаціях ревнувати, як ревнувати і т. д. Ревнощі – це репертуар емоцій, який ми зчитуємо з нашого оточення, з середовища: наші батьки себе як-то вели, друзі, знайомі, люди навколо. В книгах, в кіно нам показують, як треба ревнувати, як проявляти ревнощі, як правильно, а як ні.

Яка буває ревнощі?

Розрізняють два види ревнощів.

Ситуативна (або реактивна) ревнощі – це ревнощі, що виникає за фактом якихось реальних подій, наприклад, чоловік побачив свого партнера в кафе з ким-то.

Тривожна ревнощі – це коли людині не потрібен мотив або реальна подія, щоб почати ревнувати. Він живе в стані ревнощі та підозри і, швидше, шукає підтвердження своєї ревнощів в діях партнера. Така ревнощі може бути наслідком минулого негативного досвіду, часто пов’язується з травматизацією в дитинстві (брошенностью, порушеною прихильністю, фігурою ненадійного батьків тощо).

Які ідеї в нашій культурі та соціумі підтримують ревнощі?

Ревнощі супроводжується відчуттям почуття права – «я маю на тебе право». Це раціоналізація ревнощів, яка підтримується моногамної культурою, ідеєю ексклюзивності у відносинах, ідеями романтичної любові та іншими.

Незважаючи на те, що в якісь моменти ревнощі може мати цінність для деяких пар і бути індикатором любові, найчастіше це почуття оцінюється як небажане і негативний, швидше руйнує стосунки. Можна випробовувати інші почуття, знаючи, що ваш партнер або партнерка щасливі через закоханості в іншої людини або отримують задоволення з причини, ніяк не пов’язаної з вами?

Комперсия

Комперсия – це переживання радості і задоволення в результаті знання або уяви, що партнер залучений в приємну емоційний зв’язок, близькість з ким-то іншим.

Це може бути відчуття захоплення, що ваш партнер подобається іншим людям, що ним захоплюються інші, наприклад, у його професійному середовищі. В такі моменти партнер може бути для вас дуже привабливим, і ви відчуваєте тільки позитивний емоції.

Комперсия – це не «антиревность». Ревнощі і комперсия не взаємовиключають один одного. Комперсию часто приписують поліаморним спілкам (коли любовні відносини будуються більш ніж з одним партнером), відкритим шлюбів і т. д. Але вона може бути і в традиційних парах. Радість від того, що коханій людині добре, позитив від усвідомлення, що він щасливий, – все це може бути таким же індикатором любові, як умовно правильна ревнощі. Але якщо ревнощі – це страждання від щастя іншого, то комперсия – це радість від того, що іншому добре.

Ревнощі і комперсия – соціально сконструйовані емоції. А значить, їх можна коригувати і вибирати. Наприклад, віддаючи перевагу практичному вдосконаленню комперсии, а не ревнощі.

А чому ви віддаєте перевагу в своєму житті? Комперсии або ревнощів?