Родина

Навіщо потрібна родина

Розмовляючи з людьми, часом стикаюся з нерозумінням – навіщо ж потрібна сім’я.

Мовляв, одного зараз прожити простіше, дешевше і цікавіше. І взагалі.

Згоден, у багатьох були такі сім’ї, що страшно згадати, а батьків досі бачити не хочеться.

Я вважаю, що у сім’ї є п’ять основних функцій (як п’ять пальців на руці). Ось вони:

1. Вирощування здорового потомства.
2. Виживання.
3. Створення безпечного середовища.
4. Підтримка один одного, поділ переживань.
5. Навчання.

Коротко пройдемося по кожному пункту.

1. Вирощування здорового потомства. Більш-менш здоровий і підготовлений до життя людина може вирости тільки у повній сім’ї. Сумний досвід казенних установ показав – нехай сім’я справляється погано, всі інші форми виховання і вирощування дітей справляються з цим завданням на порядок гірше. Так, на порядок. На зайвий нуль. І це мінімум. Кому цікаво – поцікавтеся долею випускників дитбудинків. Тільки валеріаною запасіться.

2. Виживання. У колишні часи розширена сім’я була вельми корисною – і працювати простіше, і захищатися, і за дітьми доглянути. Як у нас досі кажуть: «Гуртом прасьцей» (разом простіше). З деякою поправкою на реальність – це і зараз так. Приміром, у моїй родині цінність родинних зв’язків найвища. І якщо у когось щось трапляється, то взагалі не питання допомогти (хоча, звичайно, я розумію, що буває і по-іншому).

3. Створення безпечного середовища. В ідеалі сім’я є місцем, де безпечно жити, творити, пробувати нове. У тому ж ідеалі сім’я абсолютно вільна від фізичного, психологічного, сексуального і будь-якого іншого насильства. Сім’я – це безпечне середовище, в яку можна зануритися і відсидітися, якщо раптом зовнішнє середовище чомусь стала недружньою.

На жаль, сім’ї, які виконують свою основну функцію (їх, до речі, так і називають – функціональні сім’ї), зустрічаються сильно рідше, ніж хотілося б. Пов’язано це з таким безліччю причин, що й перераховувати не хочеться. Головна, як на мене, в тому, що люди не розуміють, навіщо потрібна сім’я.

Зазвичай кажуть, мовляв, заради дітей, мовляв, разом веселіше. Але от про те, що сім’я – це безпечне місце, майже не згадують. На жаль, зовсім не тому, що вважають це обов’язковою ознакою сім’ї, присутнім за замовчуванням.

Що з усім цим робити? Та нічого не робити – жити і любити своїх домочадців, наскільки вистачає широти душі і душевного здоров’я.

4. Підтримка один одного, поділ переживань. Сім’я потрібна для того, щоб її члени відчували підтримку та прийняття. Тут мова йде не про потуранні, як може здатися на перший погляд, а вирішенні іншому бути Іншим (тобто відрізнятися). Такий дозвіл не тягне за собою примусових змін, відкидання і інших дурниць.

Сім’я приймає людини – тобто ставиться з миром до його особливостей, дозволяє кожному зі своїх членів бути такими, які вони є.

До речі, у іншого читача, напевно, виникне питання: «Так що ж, якщо він алкоголік – дозволити йому це, не боротися, прийняти таку його особливість? ».

Що ж, питання справедливий, коротко відповім – парадоксальним чином той факт, що чоловік алкоголік означає, що сім’я його приймає такого. Якби сім’я його не брала, то він чи змінився б, чи пішов би з сім’ї.

Це ж система. Якщо в ній є якийсь елемент, значить, він цій системі потрібен. Причому потрібен саме в такій якості, в якому представлений в даний момент.

Ще зазначу – людині важливо розділяти не тільки хворобливі переживання, але і будь-які переживання в принципі. Сім’я, у вже згаданому ідеалі, це якраз така людина місце, хто і де може вислухати і поспівчувати. У здорової, функціональної сім’ї це нормально і легко вислухати, підтримати, розділити переживання (іноді дуже болючі) одного з членів сім’ї.

Тут, звичайно, може виникнути заперечення, мовляв, дочекаєшся від них, як же.

У відповідь я можу сказати наступне – в принципі, не так вже й складно зробити сім’ю, в якій переживання будуть розділятися. Головне, не чекати всього цього від інших, а починати з себе – вислуховувати, розділяти, підтримувати.

І тоді цінність сім’ї миттєво стане очевидною. Що, власне, і радує.

5. Навчання. Сім’я – це живий підручник, у якому з різним ступенем адекватності показані різні моделі сімейних ролей, систем і відносин.

В сім’ї дитина вчиться – як бути дядьком, як бути бабусею, як бути племінником, як бути дівером та ін. Як це – бути одним з племінників. Як це – бути з молодшого покоління. І про стосунки – як бути дядьком і спілкуватися з племінниками. Як бути племінником і спілкуватися з дядьком.

А це цінно, тому що так чи інакше як мінімум в деяких ролях побувати доведеться. І добре б бачити живий і натуральний зразок.

Тому що якщо живого і натурального не буде, то доведеться вчитися по дуроскопу і книг. А там будь характер – лише імітація. Відповідно, залишаються дірки, які теж доводиться чимось заповнювати. В результаті модель виходить фрагментарна, погано зшита з різних шматків – чисто дітище доктора Франкенштейна.

Так нехай краще не дуже адекватна, але цілісна – тоді її можна використовувати від протилежного, як не треба робити. Це теж шлях і не найгірший.

Власне, у мене все. Я розумію, що багато в своєму житті ніколи не стикалися з сім’ями, які виконують всі ці п’ять функцій (такі сім’ї називають дисфункціональними). Але я глибоко і повністю впевнений, що ви (так-так, особисто ви) зможете почати таку сім’ю, яку легко можна буде назвати функціональної. Сиріч – хорошою.