Город

«Додаси жменьку попелу, а знімеш по відру картоплі з куща!» – після такої поради урожай вразив

Було це давно, мабуть у 1999 чи 2000 році. Картопля у нас тоді росла посередньо. І тому ми слухали всіх порадників, особливо навіть не критично оцінюючи ту інформацію, яку отримували.

Одного разу колега в поліклініці взимку почала хвалитися, що у них картоплі вродило дуже багато. А все завдяки простій добавці, яку вони в кожну лунку закладали. Я послухала, подробиці стала розпитувати.

Вона й каже: «Навіть не сумнівайся, додаси лише жменьку, а знімеш урожай по 12 літрового відра з куща! ». Звичайно ж, це мене дуже надихнуло. На жаль, після такого дивного ради я потім взагалі на тому полі картоплю не вирощувала, настільки вразив мене врожай.

З городньої логікою у мене тоді було ще не дуже добре, я не розбиралася в тому, як і які речовини впливають на ґрунт і на рослини. А ось наукову літературу з різних фитопатологиям я читала з великим задоволенням. Тому що ділянка нам дістався з безліччю патогенів. І якось треба було рятувати врожай кожен рік від фітофтори, альтернаріозу, борошнистої роси, безлічі плямистостей та інших хвороб.

Загалом, сталося зі мною горе від розуму. Я після збирання врожаю картоплі, вирощеної із застосуванням кошти за порадою колеги, за голову схопилася. Я була впевнена, що все бульби уражені «паршею». Вони виглядали так, як було описано в книзі про це захворювання. Вся поверхня бульб була ніби порита і покрита якісь наростами.

Загалом, той урожай ми постаралися якнайшвидше використати, а на ділянці згідно рекомендації з наукової книги, картопля наступні 4 роки вирішили не висаджувати.

І знову ж таки все вирішив випадок. Найдивовижніше полягало в тому, що я навіть не подумала, що парша на нашій картоплі з’явилася з-за ради колеги. Була впевнена, що грунт заражена, можливо ми занесли з гноєм або ще щось подібне сталося.

На щастя, все закінчилося набагато раніше і нам не довелося чекати 4 роки. Вже наступної осені та сама колега, яка дала мені пораду, почала продавати картоплю зі своєї ділянки. Надлишки зросли. Ну ми і купили кілька відер. І яке було моє здивування, коли я побачила точно таку ж картоплю, як виросла у нас – все в «парші».

Тут і розкрився істина. Виявляється, ніяка це не парша, а наслідок того самого ради. Він полягав у тому, щоб при посадці в кожну лунку кидати по жмені самої звичайної деревної золи.

Це речовина не таке невинне, як хотілося б нам всім думати. Свіжа деревна зола володіє вираженою лужною реакцією. Молоді бульби, які не мають щільної шкірки, при зіткненні з золою, покриваються корочками і наростами, схожими зовні на паршу. Але це не парша. Я зараз про це відповідально заявляю, тому що у мене і зараз схожа ситуація.

Ні, золу я в лунки з тих пір більше не розкладаю і взагалі звертаюсь з нею дуже акуратно на городі. Але у мене весь ділянку засипаний дрібним відсівом щебеню вапняних порід. Це було необхідно для дренування ділянки, інакше він просто потопав у воді. І нічого не росло. І на жаль, цей вапняний відсів дає лужну реакцію. При вирощуванні картоплі я кожен рік викопую бульби, поверхня шорстка і з наростами. Але вони чудово зберігаються до нового врожаю і зовсім не псуються. Тому, це не парша.

Це не означає, що золу в лунку при посадці картоплі додавати можна. Зовсім ні, це збільшує шанси на ураження бульб патогенами. І підвищує ризик розвитку хлорозу рослини. Все це я написала тільки з однією метою – поділитися цим досвідом, щоб початківці городники знали, що не все, що схоже на болячку у рослини, насправді їй є.