Родина

Чому чоловікові потрібна сім’я?

Зараз з одного боку йде планомірний розвал сім’ї як спільності рідних людей, а з іншого боку – нав’язлива пропаганда самотнього способу життя як для чоловіків, так і для жінок. Для чого потрібна сім’я жінці, я докладно викладав у книзі «Несправжній чоловік» – у тих частинах, де розглядав біологічні відмінності чоловіка і жінки, а також патріархальну сім’ю. Поговоримо про те, навіщо сім’я чоловікові.

Ні в якому разі не намагаюся якось дорікнути чоловіків, свідомо вибирають самоту заради кар’єри, власних цілей, інтересів і т. д. Це їх свідомий вибір. Те ж саме стосується штампу в паспорті – для мене сім’я і штамп це не одне і те ж, і кожен чоловік, зваживши всі за і проти, вільний вибирати, укладати йому офіційний шлюб чи ні. Тому я буду говорити не про якихось офіційних або ритуальних моментах, а про сім’ю як співтоваристві рідних людей: чоловіка (чоловіка), жінки (дружини) і їх спільних дітей. Також я не стану обговорювати тут труднощі створення сім’ї в наш час: стало бути, це можливо.

Отже, навіщо чоловікові сім’я?

1. Першим ділом – найочевидніший варіант. Сім’я це та печера, де чоловік може відпочити від негараздів зовнішнього світу. В нормальній сім’ї – сприятлива психологічна атмосфера, яка дозволяє чоловікові відпочити, набратися сил. Сім’я – це те місце, де чоловіка оточують не вороги, конкуренти, заздрісники і недоброзичливці, а рідні люди.

2. У базовому варіанті жінка створює чоловікові сприятливий психологічний клімат, а сприятливому варіанті – вона стає його соратником. Тобто не тільки створює умови для його відпочинку, але і допомагає йому в його справах, будь то бізнес або ще щось. Тут дуже раджу прочитати статтю «Ранги та стосунки між людьми» – той розділ, де описуються високорангові відносини (). Класичний приклад – дружина Генрі Форда. Розумію, що цей приклад дуже далекий і тому вже майже міфологічний. Тому спеціально для скептиків скажу, що це можливо і зараз. Просто треба не кидатися на першу ж даму, яка не відмовляє від ліжка, а ретельно вибирати супутницю. Біда в тому, що зараз деколи машину вибирають набагато ретельніше, ніж дружину.

3. Повна, міцна сім’я – єдиний нормальний спосіб чоловікові продовжити свій рід, виростити дітей, які переймуть батьківську справу в житті. Сурогатне материнство, яке вже зараз відносно реально, всякі штучні матки, які анонсують вчені – це, звичайно, все круто і сучасно, всі ці високі технології та способи уникнути відбирання дітей у розвідному суді. Але біда в тому, що ні самотній батько, ні одинока мати не зможуть виховати в дітях повноцінні особистості, тому що неповна сім’я» – це сім’я не зовсім, а всього лише різновид сирітства. Ви де-небудь бачили щасливих і гармонійно розвиваються сиріт? Я вже не кажу про те, що у сиріт, вихованих батьків (найчастіше – матір’ю одиначкою збитий нормальний сімейний патерн. Подорослішавши, сирота найчастіше не здатний створити нормальну, повноцінну сім’ю.

4. Сім’я – це первинний колектив, де розкривається наявний у чоловіка ранговий потенціал, і чоловік стає ватажком, тобто ВР. У часи патріархальної сім’ї кожному чоловікові доводилося ставати ватажком: реалізовувати якості лідера, якщо вони були або купувати їх, якщо їх бракувало. Вміння керувати колективом, відповідальність, вміння контролювати сімейний бюджет, самостійність у прийнятті рішень, здатність відстоювати власні інтереси та інтереси сім’ї перед чужими людьми, вміння бути господарем майна (міцним господарником) та багато-багато іншого. Навіть якщо хлопець не був поміщиком, воєначальником, купцем або ще яким-небудь громадським керівником, він все одно ставав ватажком – керівником своєї сім’ї.

Мені постійно пишуть в личку один і той же питання: як стати можновладцям чоловіком? Ось вам один із варіантів відповіді – 200 років тому (не кажучи вже про більш ранні часи) він став би самим очевидним.

5. Сім’я як бізнес-проект. Чоловік вкладає сили, час, кошти, емоції у проект під назвою «сім’я», формуючи спільний сімейний бізнес, сімейний капітал (справжній, а не той з папірця – материнський), залучаючи дружину і дітей до цього спільній справі. Так у всі часи створювалися торгові, промислові і аристократичні династії, де діти продовжували справу батька, а дружина грала роль його помічниці. Глава сім’ї, відповідно, має від цього дивіденди у вигляді влаштованих в житті, шанованих дітей, а також можливість прожити забезпечену і благополучну старість. Приклад – та ж родина Форда. Подружжя Фордів прожили в багатстві, а діти продовжили справу батька.

Вже цього достатньо, щоб серйозно розглядати сім’ю як гідну і потрібну частину життя чоловіка.