Квіти

Кімнатна примула

Примула(Primula)дивовижна тим, що може радувати нас упродовж року своїми барвистими квітами. Садова примула є первоцвітом і з’являється як на диво порожній, чорної землі на самому початку весни. Рід відноситься до сімейства первоцветних і, безумовно, примула це один з найбільш відомих садових квітів. Примула також відноситься до групи садівницьких гібридів, яка називається первоцвіт(похідний від схрещування з примулою звичайної), яка підходить для саду і кімнатних умов.

Первоцвіти примули садові рослини, які не вимагають особливого догляду. Родвключает в себе багато вічнозелених видів, однорічних, витривалих і морозостійких. Більшість видів вирощуються на відкритому повітрі, але багато з них також підходять для вирощування в квартирі.

Знайте! Кімнатні квіти примули (залежно від виду) можуть цвісти практично цілий рік.

Назва “примула” походить від латинського “примус”, що в перекладі означає “перший”. Це вказує на те, що раннє цвітіння відбувається відразу після зникнення снігу, коли в луках починає пробиватися перша зелена трава. Майже у всіх видів листки зібрані в розетку і опушені, особливо на нижній стороні. Квітки можуть бути організовані в зонтичні суцвіття і бувають всіх кольорів веселки.

Примула – догляд в домашніх умовах

Температура

Що стосується температури культивування протягом літа, примула розташований у прохолодному місці з температурою близько 10-16°С. В той час як протягом зими температура повинна бути близько 10-13°С, рослина також здатне витримувати температуру 7 °C, але не занадто тривалі періоди часу.

Під час цвітіння важливо, щоб температура не перевищувала 16°С, оскільки в іншому випадку період цвітіння буде значно скорочений. Як тільки цвітіння в квартирі закінчиться, примулу можна виставити на відкрите повітря, де цвітіння може поновитися.

У більшості садових видів рослини цвітіння закінчується в кінці весни, хоча є деякі види, такі як примула “obconica”, квітуча влітку.

Освітлення

Растениелюбит багато яскравого освітлення, але не прямі сонячні промені. Також важливо, щоб місце, де примула домашня вирощується, було добре провітрюване приміщення. Але будьте обережні, щоб потоки повітря не були холодними.

Поступово прив’ялі квіти і листя повинні бути негайно видалені з допомогою чистих і добре дезінфікованих ножиць. Дезінфекцію можна виконати полум’ям вогню, алкоголем або відбілювачем, щоб не стати носієм паразитарних захворювань.

Полив

Влітку кімнатна рослина поливають регулярно, так щоб грунт завжди була вологою. Бажано постійне обприскування, це дуже важливо, особливо, коли рослина цвіте. Остерігайтеся застою води, який не бажаний в будь-якому випадку.

Примула кімнатна при вирощуванні та догляді любить перебувати у вологому середовищі, тому, на додаток до поливу помістіть горщик на блюдце або піддон з керамзитом або іншим інертним матеріалом, тут постійно буде відбуватися випаровування вологи, створюючи сприятливі умови для росту рослини. Дуже важливо, щоб субстрат сприяв швидкому сливу надлишкової води і коріння не перебували у грунті, насиченою зайвою вологою.

Пересадка

Пересадку роблять раз в два роки, особливо перед початком вегетативної активності примули, використовуючи хорошу легкий грунт, багатий органічними речовинами, змішане з невеликою кількістю грубозернистого піску (який сприяє відведенню води для зрошення) слабокислою реакції. Рослина не терпить лужні ґрунти.

При пересадці розмір квіткового горщика поступово необхідно замінювати на розмір трохи більший, ніж попередній, але максимальний горщик повинен бути 15-20 см. Якщо кімнатна рослина примула стало занадто велика для такого розміру, то доцільно розділити і розсадити дві рослини в окремі горщики.

Кімнатна примула – рослина, яка не любить, щоб його турбували, тому, коли пересадка не так вже необхідна, виконуємо перевалку в новий горщик. При перевалці не порушуються коріння, просто додайте відсутню землю і поступово відновлюйте полив, щоб стимулювати вегетативний ріст. При бажанні можна видалити перші 1,5 – 2 см субстрату і замінити його свіжим. Але варто пам’ятати, що пересадка також дає можливість видалити пожухлі листя, мертві стебла і коріння.

Підгодівля

Рідке добриво, відповідним чином розведене у воді для поливу, вносять кожні два тижні. Дану процедуру починають, коли з’являються перші квіткові бруньки і протягом усього строку цвітіння. В інші періоди добриво не вноситься.

Дуже важливо правильно вибрати добрива. Примули – це рослини, які потребують добривах, які мають низький відсоток азоту і високий вміст фосфору і калію. Крім того, також необхідні рослині мікроелементи, такі як марганець, залізо, мідь, цинк, молібден, бор, всі речовини важливі для росту рослини. Тому нужнопокупать не одне добриво, а відразу декілька.

Обрізка

Про реальну обрізанні примули говорити не доводиться, просто видаляються листя у міру їх висихання, щоб не стати носієм паразитарних захворювань.

Порада: Завжди використовуйте чисті інструменти і дезінфікують (вогнем, відбілювачем або спиртом), щоб не заразити тканини рослини, ще бажано використовувати рукавички, тому що наші руки несуть більше паразитів, ніж ми можемо собі уявити.

Шкідники і хвороби примули

Примула страждає від павутинного кліща. Симптоми ураження шкідником – пожовтіння, а потім і опадання листя. Міра боротьби – застосування інтектицидних препаратів.

Рослина може піддаватися нападу попелиці, що викликає деформацію листя. Якщо попелиці мало, обробляють квітка настоянкою тютюну або мильним розчином. При сильному ураженні використовують для боротьби з попелицею актелин або карбофос.

Часто примула уражується такими захворюваннями, як коренева і стеблова гниль. Викликає хвороба неправильний полив. Необхідно знайти золоту середину, так як субстрат при вирощуванні кімнатній примули потрібно постійно вологий і є ризик закисання грунту і затоки рослини.

Розмноження примули

Примулу розмножують за допомогою насіння, бічними відростками і діленням куща. У кімнатних умовах розмноження поділом виробляють в літній період (червень, липень).

Розмноження примули насінням виконують у листопаді-грудні – це найсприятливіший час, хоча при наявності насіння їх можна сіяти в будь-який час року. Вирощування примули из насіння в домашніх умовах процес трудомісткий, але дуже цікавий. Температура змісту і пророщування насіння +16. . . 20°С при високій вологості та освітленості. Сіянці сходять на десятий-дванадцятий день. Після цього потрібно поступово знижувати вологість і температуру.

Насіння, одержувані при штучному запиленні сіють в миску (червень-липень), прикривши потім невеликим шаром (2 мм) ґрунту. Накривають пакетом, розміщуючи в затіненому місці з t=15. . . 18°С. Через 14 днів сіянці сходять.

Відростки беруть навесні, поміщаючи їх в ємність з піском. Покривають плівкою, створивши своєрідну теплицю. Після утворення коренів садять в квіткові горщики. Відросток легко отримати, обклавши доросле рослина зволоженим мохом.

Коли цвіте примула кімнатна

Кімнатна примула, як і її родичка садова примула зацвітає на початку весни. Але існують сорти, які цвітуть в домашніх умовах протягом не тільки весни, але й взимку. Можна сказати, що кімнатна примула цвіте двічі в році.

При цьому цвітіння рясне, квітки красиві, різні за кольором. Вони можуть утворюватися в середині листової розетки або на квітконосах, висота яких варіюється від двадцяти до п’ятдесяти сантиметрів. Квітки (4см) можуть бути як поодинокими, так і зібраними в суцвіття.

Найніжнішою, що підходить для догляду та вирощування в будинку є примула обконика (P. obconica). Квітки великі рослини з приємним ароматом. Листя на дотик трохи шорсткі і хвилясті по краю, схожі на сердечка. Зонтиковидні квітконоси прикрашені квітами, їх колір може бути рожевий, фіолетовий, бузковий, червоний. Цвіте примула всю зиму. Р. Obconica здатна викликати алергічну реакцію при контакті з листям.

Примула після цвітіння або період спокою

Щоб цвітіння примули було тривалим і рясним, рослині необхідно забезпечити правильний період спокою. Багато початківці квітникарі по своїй неграмотності після цвітіння примулу викидають. Робити цього не варто. Якщо в літній період з’являються бутони, їх необхідно видаляти.

Після завершення цвітіння рослину поміщають в провітрюване, трохи затемнене, прохолодне приміщення. Рекомендована температура +10-16°С. Найбільш вигідним варіантом для відпочинку – розміщення квітки в саду або на лоджії, балконі. Поливають у цей період помірно, періодично видаляючи засихає і в’яне листя.

Примула була відома ще в глибоку давнину і вважалася лікарських квіткою Олімпу: її називали додекатеон (квітка 12 богів) і вірили, що вона – ліки від усіх недуг. Один з перших весняних квітів, первоцвіт схожий на в’язку золотих ключиків; згідно древнескандинавским сагами, це ключі богині родючості Фрейї, якими та відкриває весну. За іншим переказом, це пророслі ключі від раю, які св. Петро впав на землю.